How I Met Your Mother vs. Přátelé

How I Met Your Mother je seriál, který od počátku provází nálepka „nových Přátel“ a snad i zcela oprávněně. Někteří sice tvrdí, že je to jen další americký sitcom, ale podoba s nejslavnějším komediálním sitcomem všech dob se opravdu nezapře. Pojďme si tyto podobnosti připomenout.

1. DĚJ
Přátelé i How I Met Your Mother (HIMYM) jsou seriály o partě kamarádů kolem třícítky, kteří řeší své problémy v práci a své vztahy ve více či méně komických situacích.

2. MÍSTO
Přátelé se scházejí u sebe v bytech a často také vysedávají v nedaleké kavárně Central Perk. Příběh HIMYM se odehrává převážně jen v bytě ústřední trojice, všichni pak spolu chodí do hospody pod jejich příbytkem.

3. POSTAVY
Vtipkující hláškař: V Přátelích tuto funkci plní Chandler, v HIMYM je tu od toho Barney. Oba navíc spojuje ještě jedna zajímavá věc: Nikdo z jejich přátel netuší, čím se živí. Ví se jen, že je to nějaká dobře placená práce v kanceláři.

Playboy: Tuto charakteristiku dokonale splňuje a jednoznačně největší úspěch u holek má Joey z Přátel a opět Barney (ač v soukromém životě je gay) z HIMYM. Oba dva navíc nemají problém sbalit v baru dívku a ráno jí pak nezavolat.

Pečující ochranitelka: Přesně tak by se dala nazvat role Moniky a nemá k ní daleko ani Lily z HIMYM. Obě dvě drží nad svými kamarády jakousi ochranitelskou ruku, starají se o ně a často proto svým chováním připomínají spíše matku než kamarádku.

Pan Pravý: Ross i Ted hledají vážnou známost, jsou zodpovědní, hezcí a inteligentní, přesto mají u holek převážně smůlu. Často se chovají upjatě, mají rádi zavedené pořádky, z času na čas se však i tito dva dokážou pořádně odvázat.

Potrhlá kráska: V HIMYM je to zcela určitě atraktivní Robin, která vlastní pět psů, snaží se vypracovat na moderátorskou špičku a mnoho vtipných okamžiků vyvolává její kanadský původ. Přátelé mají místo Robin krásnou Rachel, původně servírku, která to dotáhla až na pozici vedoucí oddělení u Ralfa Laurena, a i když od potrhlosti je v Přátelích spíše Pheobe, i Rachel má své chvilky.

„Osudový“ pár: V obou seriálech se vyskytuje dvojice, kteří jsou buď do sebe zamilovaní nebo naopak. Ted a Robin se spolu scházejí a rozcházejí a bojí se společného vztahu stejně jako Ross a Rachel A i když se hned v prvním díle dozvíme, že první dva zmiňovaní spolu nikdy neskončí, stejně tak nějak cítíte, že patří k sobě.

Stabilní pár: Páry, které spolu chodí, ne-li od začátku seriálu, tak nejmíň od půlky, poté se zasnoubí a také se vezmou. Vypadají jako by byl jeden stvořen pro druhého, představují jedinou stálou dvojici mezi svými přáteli – Monica a Chandler, Lily a Marshall.

Ekologický aktivista: Pheobe je svým zanícením pro přírodu známá, je vegetariánka a nikdy by na sebe nevzala kožich, odmítá všechny komerční a konzumní věci, které podle ní zabíjí duši. Marshall z HIMYM chce pracovat v organizaci chránící životní prostředí, nesnáší korporace, které podle něj potlačují individualitu.

4. HOSTOVÁNÍ
Přátelé i Simpsonovi měli něco společného – zahrát si v těchto seriálech byť jen malou roličku znamenalo pro herce prestižní záležitost. K tomu teď směřuje i HIMYM, kde se objevily celebrity jako Heidi Klum, Mandy Moore, Jane Seymour nebo James Van Der Beek (nesmrtelný Dawson) a hostování Enriquea Iglesiase a Britney Spears dokonce nebylo jen epizodní záležitostí.


Možná si tvůrci HIMYM uvědomili, že charaktery a příhody jednotlivých postav se dost podobají Přátelům, takže k vyprávění příběhu jako takového postupovali jinak. Seriál se odehrává retrospektivně - hlavní hrdina Ted vypráví svým dětem příběh o tom, jak potkal jejich matku. Jenže než se vůbec dostane k jádru věci a my jeho vyvolenou poznáme, uběhnou tři sezóny seriálu a ani po nich ještě stále není jisté, koho že si Ted nakonec vezme.

V konečném srovnání však HIMYM vychází přece jen hůře – je jasné, že se tady někdo snažil zaplnit prázdné místo na televizním trhu, které vzniklo skončením Přátel 10. řadou. Ale na druhou stranu, Přátelé si nemohli přát důstojnějšího nástupce, než je How I Met Your Mother. A pokud bude mít i tento seriál vzestupnou tendenci, nemusí zůstat jen u čtvrté řady, která se teď začne natáčet.

Zpět

RSS | Copyright by Iva Hromková