Fejeton: Kam na VŠ

Do školy se teď nedá chodit bez toho, abych na každém kroku neslyšela: „Přihlášky... potvrzení... přihlášky... maturita...“. Tak se ptám sama sebe, jestli jsou normální ti spolužáci, kteří stále žijí ve stresu, že něco nestihnou, prošvihnou nebo nezvládnou, nebo jsem normální já, která si pár klikama odeslala přihlášky čistě podle názoru, že „novinařina je zajímavá a tvůrčí práce“ a „s informatikou se nikde neztratím“.

Ano, jistě. „Kam na VŠ“ je aktuálním problémem (skoro) všech maturantů. Sice se v tisku můžete dočíst, že dnes už se na výšku dostane každý blbec, což dělá takových 75% uchazečů, takže to vypadá, že šance na přijetí jsou veliké, bohužel je taky veliká šance, že tu školu nedostudujete. Zapomíná se totiž na jeden důležitý údaj – a to percentuální šance na úspěšné absolvování vysoké školy. Znám mnoho lidí, kteří si řeknou: „Když už se tam dostanu, tak se tam i nějak udržím.“ Jde o to, že to „nějak“ představuje, hlavně na školách technického zaměření, alarmující počet „odpadlíků“.

Nepochybně je pečlivý výběr vysoké školy důležitý a otázka „Kam na VŠ?“ je už kvůli své odpovědi dosti komplikovaná. Já jsem se ale letos sama sebe zeptala jinak: „Kde mám šanci, že školu vůbec dostuduju?“ Jestliže to byla ta správná otázka a jestli jsem si na ni uměla správně odpovědět, to se teprve uvidí. Za rok to třeba může být úplně jinak. Za rok se otázka „Kam na VŠ?“ může změnit třeba na „Kam z VŠ?“. Ano, už za rok.

Zpět

RSS | Copyright by Iva Hromková