August Rush

Článek o mém oblíbeném filmu.

Ještě jste o tomto snímku neslyšeli? Tak je na čase.

U nás se sice premiéry nejspíš nedočkáte, i když v amerických kinech měl premiéru už před půl rokem, ale můžete si počkat na vydání na DVD nebo na letní premiéru na Slovensku.

Film August Rush by se dal zařadit do kolonky „pohádkové drama s chytlavými písničkami“, ale nejspíš by v této kategorii zůstal samotný. Ona už totiž samotná ta kolonka zní divně. Jenže tohle drama prostě má v sobě nádech pohádkovitosti (při sledování se proto někdy neubráníte slabomyslným úsměvům) a faktem taky zůstává, že se celý příběh točí kolem hudby, takže o působivé melodie tu není nouze (o čemž svědčí to, že jedna z písní – Raise It Up byla nominována na Oscara, cenu mu však vyfouklo česko-irské Falling Slowly).

Příběh vypráví o jedenáctiletém chlapci Evanovi (Freddie Highmore), který vyrůstá v dětském domově a doufá, že své rodiče najde pomocí hudby. Jednoho dne tajně uteče, protože věří, že když bude následovat hudbu, dovede ho to k jeho rodičům. Ve skutečnosti ho však hudba zavede do New Yorku, kde se pro něj všechen hluk velkoměsta mění v rytmickou symfonii. Potkává zde Čaroděje (Robin Williams), který rozpozná jeho neobyčejný hudební talent a naučí ho hrát na kytaru. Aby Evana nenašla sociálka, změní mu pak jméno na umělecké August Rush a nutí ho hrát na ulici.

Jenže Evana už hledá nejen sympatický sociální pracovník (Terrence Howard), ale i jeho matka – krásná violoncellistka Lyla (Keri Russell), která si až doteď myslela, že její syn zemřel při porodu. Pravdu se dozvídá až od svého umírajícího otce, který se přizná, že dal vnuka k adopci hned po porodu, aby neohrozil Lylu v její úspěšné kariéře sólistky.

Třetí dějová linie se týká, jak jinak, Evanova otce, frontmana rockové skupiny, Louise (Jonathan Rhys-Meyers). S Lylou se potkali na newyorském večírku, který pro ně skončil vášnivou nocí na střeše. Ráno však Lyla odspěchala na schůzku s otcem a už se víckrát nesetkali. Louis pro ni potom složil píseň a přibližně ve stejné době, kdy on odchází z kapely, Lyla končí s hraním na violoncello a už jen vyučuje hru na tento hudební nástroj. Ani po letech, kdy se z Louise stal úspěšný businessman, nemůže na tu jedinou noc s Lylou zapomenout, a vydává se proto za ní do New Yorku.

Konec příběhu prozrazovat nebudu, jak už ale tady bylo zmíněno – tohle drama má co dočinění s pohádkou, nečekejte však žádné přeslazený sentiment. Freddie Higmore sice konečně potvrzuje, že se nestal dětskou hereckou hvězdou jen díky roztomilému obličeji, přesto mu jeho geniální hru na kytaru či dirigování orchestru neuvěříte. O poznání líp si vedou jeho rodiče – mezi Keri Russel a Jonathanem Rhys Meyersem to náležitě jiskří a ještě pár dní po skončení filmu byste si s chutí zašli na nějaký ten jejich koncert. Překvapující úlohu hlavního záporáka pak na sebe vzal Robin Williams, který je tak přesvědčivý parchant, až vám ho nakonec kvůli jeho životu bude i líto. Poslední důležitou postavou je sociální pracovník v podání Iron-Manova budoucího parťáka Terrence Howarda, jehož civilní projev a nenucenost je přesně tím, čím se film drží při zemi.

August Rush je skvělá podívaná pro dlouhé zimní večery i pro romantické večery v létě. A nudit se rozhodně nebudete, tenhle neobyčejný film vám totiž dovolí všechno, jen tohle ne.

Zpět

RSS | Copyright by Iva Hromková